Lucca: mesto 100 kostolov

Ak máte radi bicyklovanie, máme pre vás hradby, ktoré ponúkajú niečo cez 4 km dlhú perfektnú cestu terénom na bicykli. Sú to hradby okolo mesta Lucca, ktoré sa zachovali takmer v nepoškodenom stave. Možno práve preto, že mesto nie je turistami až také vyhľadávané.

Lucca

 

Lucca, malé toskánske mesto, nezaprie svoj rímsky pôvod, ktorý bol v stredoveku zaplnený krivoľakými uličkami. Takmer všetky budovy sú tehlovo-červené, samozrejme okrem početného množstva sakrálnych stavieb, pri ktorých dominuje biely mramor. Možno práve tento kontrast umocňuje dojem, že v mestečku je akosi priveľa kostolov. Presne 99.

Významnou osobnosťou zasahujúcou do štruktúry mesta bol Paolo Guinigi, ktorý v 15. storočí svojej – sotva desaťročnej – manželke objednal mramorový sarkofág. Ten sa stal nielen symbolom mesta Lucca ale aj jedným z vrcholných diel talianskeho stredovekého sochárstva. Nielen mramor, ale aj hodváb sa viažu na históriu mesta Lucca. V minulosti to bol malý, nezávislý štát, ktorý bol preslávený svojou mierumilovnosťou, nízkymi daňami a lacnými potravinami.


Lucca

V mestečku Lucca sa v roku 1967 zrodila značka Erbario Toscano. Z čírej lásky k prírode, vôňam Toskánska a emóciám, ktoré v jej zakladateľovi Guidovi Bertozzim Toskánsko vyvolávalo. Určite si nenechajte ujsť originálny Erbario Toscano butik, ktorý vás očarí svojou atmosférou a vôňami.

Lucca

Ak sa do Luccy vyberiete dnes, nájdete tam Angličanov, kaviarne, reštaurácie a hlavne mnoho historických objektov. Odporúčame návštevu Dómu Sv. Martina z 11. storočia s dreveným krucifixom Volto Santo. Legenda hovorí, že ho vyrezal Nikodém s pomocou anjelov do cédrového dreva.

Najrušnejšou ulicou tohto mesta je via Fillungo – hlavné korzo, na ktorom vedľa seba stoja šľachtické paláce aj starobylé veže a v nich luxusné obchody či kaviarne. Napríklad literárna kaviareň Di Simo pravidelne navštevovaná Giacomom Puccinim.

Lucca

Ďalšími zaujímavými tipmi na návštevu sú obchod Carli, malý raj pre milovníkov starých šperkov, Caffé Casali, kde si môžete vychutnať ručne vyrábané cigary Toscani, reštaurácia Antica Locanda dell'Angelo, ktorá funguje od roku 1414.

Či už z hlavnej ulice zahnete doprava alebo doľava, nájdete množstvo krásnych historických budov, ktoré sú jednoducho všade. A keď sa nimi pokocháte, môžete vyjsť na prechádzku aj do okolia Luccy. Napríklad kvôli Pincchiovi. Tento "dlhonosáň" má svoj prapôvod v neďalekom stredovekom mestečku Collodi. A tam sa s ním stretnete na každom kroku. Oddýchnuť si môžete aj v blízkych termálnych kúpeľoch Montecatini Terme.

Šťastnú cestu!

Zdroj:
1. Krátka, E.: Kulturní srdce Itálie. In: Země Světa. Toskánsko. September 2016. ISSN 1213-8193
2. Bedeker Itálie: Lucca. MAIRDUMONT GmbH&Co KG. 2012.


distributér  |  erbariotoscano.com  |  e-shop  |  ochrana osobných údajov

COPYRIGHT © 2016 GLAMOUR Slovakia, a.s.