Florencia – srdce európskej kultúry

Hlavné mesto renesancie. Mesto pre skutočných fanúšikov umenia. Ale aj nekonečné rady turistov. To všetko sedí na Florenciu.

Florencia, srdce európskeho umenia, je najväčším toskánskym mestom. Vo väčšine palácov nájdete múzeá a galérie. A keďže turistov je tu naozaj veľa, odporúčame zakúpiť lístky dopredu. Inak premárnite veľa času státím v rade. Ak nemáte záujem o múzeá a galérie, Florenciu spoznáte za 2 dni. V opačnom prípade tu môžete stráviť pokojne aj týždeň :-).

Florencia

Avšak aj pre nie práve pamiatkoholikov odporúčame navštíviť Piazza del Duomo. Nájdete tam dóm, baptisérium a kampanilu. Ale nezabudnite na tie lístky dopredu. Na námestí Piazza della Signoria si obrziete Palazzo Vecchio a pred ním kópiu Michelangelovho Dávida, Loggiu dei Lanzi, jazdeckú sochu či Neptúnovú fontánu. Vedeli ste, že v Taliansku si viete kúpiť historické pamiatky za symbolickú cenu? A to obzvlášť v južných častiach, kde chcú prilákať obyvateľov do opustených miest. V notoricky známom moste Ponte Vecchio kedysi prebývali mäsiari, ktorí do rieky hádzali odpad. Vôňa to však bola nevábna, preto tam už niekoľko storočí sídlia obchody so šperkmi. A ak budete ešte vládať, vybehnite kopcom cez záhrady Boboli na Piazzale Michelangelo. Objavíte odtiaľ mesto ako na dlani a pevnosť Forte del Belvedere. Alebo týmito záhradami rovno začnite :-).

Florencia

 

Ak si chcete ušetriť nervy a aj vlastné auto, ubytujte sa na kraji mesta a do centra choďte vlakom či autobusom. Premávajú veľmi často. Centrum nie je pre autá uzavreté (až na pár uličiek), preto je rušné a s nedostatkom parkovacích miest.

Ku koloritu mesta patria aj štýlovo oblečení „domáci“. Žiadne gumené šľapky na nich nenájdete. Bežne však uvidíte Talianku v šatách, lodičkách, s perlovým náhrdelníkom a navyše ešte aj na retro bicykli. Ak by ste sa za svoj outfit hanbili, môžete to napraviť nákupom v množstve exkluzívnych butikov. A aby sme nezabudli – nájdete tu aj butik Erbario Toscano.


Avšak Florencia má za sebou aj krušné chvíle. V roku 1966 ju zasiahla obrovská potopa, ktorá zničila množstvo budov a historických diel. Pred kostolom Santa Croce je postavená pamätná tabuľa, aby ľudia nezabudli na 4,9 m vysoko siahajúcu vodu a to množstvo histórie, ktoré so sebou vzala.

Florencia sa z nešťastia spamätala a dodnes si zachovala množstvo koncentrovanej histórie a štýlu. Preto, ak budete cestovať Talianskom, nezabudnite ju navštíviť.

Florencia


distributér  |  erbariotoscano.com  |  e-shop  |  ochrana osobných údajov

COPYRIGHT © 2016 GLAMOUR Slovakia, a.s.