aby ste vedeli...

Sledujete pôvod mäsa, ktoré jete? Vyhýbate sa bielej múke? Dávate prednosť výrobkom z farmy pred umelohmotnou chuťou ovocia a zeleniny? Výborne! Patríte k ľuďom, ktorí si uvedomujú, že základným pilierom zdravého a dobrého vzhľadu je vnútorná starostlivosť.

Nuž, aby to nebolo úplne jednoduché, rovnako dôležitá je i vonkajšia starostlivosť. Avšak aký má zmysel dávať si pozor na to, čo jete, keď všetky škodliviny následne prijmete svojou pokožkou vo forme bežnej starostlivosti? Vyberať teda treba nielen obsah vašej chladničky, ale aj obsah kúpeľňovej skrinky.

Moltepulciano – cestovanie časom

Toto malé historické mestečko ukrýva množstvo pokladov. Pre tých, ktorí milujú históriu a aj pre tých, ktorí milujú Twilight...

Florencia – srdce európskej kultúry

Hlavné mesto renesancie. Mesto pre skutočných fanúšikov umenia. Ale aj nekonečné rady turistov. To všetko sedí na Florenciu...

Lucca: mesto 100 kostolov

Ak máte radi bicyklovanie, máme pre vás hradby, ktoré ponúkajú niečo cez 4 km dlhú perfektnú cestu terénom na bicykli...

Toskánsko

Toskánsko - milé, utešené, vďačné, pôvabné, rozkošné, spanilé, krásne a ľúbezné (ako ho počastoval Karel Čapek) – sa tiahne západným talianskym pobrežím o mesta Carrara až po Capalbio...

O hrozne a jeho jadierkach

Hrozno pochádza z Ázie, kde sa pestovalo v blízkosti Kaspického mora. Ide o ťahavú rastlinu s veľkými listami a zelenými, červenými alebo ružovými bobuľami.

Je oceňované pre jeho medicínske a výživové hodnoty už tisícročia. V minulosti boli hroznové listy užívané na zastavenie krvácania, zápalov a bolesti. Okrúhle, zrelé, sladké hrozno sa používalo na liečbu rakoviny, cholery, kiahní, nevoľnosti, očných infekcií, chorôb kože, obličiek či pečene.

Až následné rozbory ukázali, že hrozno naozaj obsahuje veľmi silné antioxidanty. Tieto pomáhajú ničiť voľné radikály, ešte predtým, než voľné radikály zničia naše bunky. A práve voľné radikály sú považované na pôvodcov starnutia a rôznych zdravotných problémov nevynímajúc ochorenia srdca a rakovinu.

Čo všetko vlastne obsahuje? Vitamín E, flavonoidy, kyselinu linoleovú a silný komplex antioxidantov OPC. Do komplexu antioxidantov je možné zaradiť i populárny resveratrol, ktorý sa podrobuje rôznym skúmaniam kvôli jeho pozitívnym účinkom.

Silný antioxidačný účinok hroznových jadierok je intenzívne využívaný v kozmetickom priemysle, pretože hroznové jadierka podporujú obnovu buniek a spomaľujú tak starnutie pleti. Navyše preventívne pôsobia proti osteoporóze, srdcovo-cievnym ochoreniam či rakovine hrubého čreva.

Zdroj:
1. Grape seeds. University of Maryland Medical Center. Dostupné na internete: http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/grape-seed
2. Vínoterapia. TS Server.sk. Dostupné na internete: http://fit.server.sk/zivotny-styl/vinoterapia/
3. Hroznové jadierka. Dostupné na internete: http://www.babickinazahrada.sk/babickinazahrada/7-CLANKY-A-ZAUJIMAVOSTI/72-hroznove-jadierka

O olivách

Iste ste už počuli o výnimočných účinkoch olív a olivového oleja pre Vašu výživu. Človeku sa až nechce veriť, pred čím všetkým Vás ochránia. A predsa, je to tak.

Je teda len ďalším logickým krokom rozšíriť tieto blahodarné účinky i na vonkajšiu aplikáciu a potešiť tak svoju pokožku. Olivový olej bol používaný antickými ženami ako elixír krásy. Pokožka po jeho použití ostávala jemná a hladká na dotyk. Z dermatologického hľadiska je obzvlášť významný oleuropeín, ktorý sa nachádza tak v olivovom oleji ako i v listoch olivovníka. Pôsobí antioxidačne, stimuluje regeneráciu buniek, čo robí Vašu pokožku krásnu a pružnú.

A nielen to. Olivový olej chráni i pred vráskami a následkami silného slnečného žiarenia. Je perfektne kompatibilný s ľudskou pokožkou, pretože sa stavbou podobá koži vlastným lipidom. Povďačná mu bude predovšetkým suchá pokožka.

Prečo je vlastne taký zázračný? Je to dôsledok mastných kyselín a vitamínov. Vitamín E zásobuje pokožku veľkým množstvom kyslíka a spomaľuje tak starnutie. Zachytáva i voľné radikály.

Zdroj:
1. Olivy a ich účinky. Dostupné na internete: http://tlacovespravy.sme.sk/ts/2615/olivy-a-ich-ucinky-plus-recept-na-zaver/
2. Hebká od hlavy po päty? Dajte kráľovstvo za olej. Dostupné na internete: http://eva.cas.sk/clanok/214/hebka-od-hlavy-po-paty-dajte-kralovstvo-za-olej

Prečo prírodná kozmetika?

Označením prírodná kozmetika sa hrdia výrobky všetkých možných značiek a cenových kategórií. Ste si istí, že viete, čo si na seba nanášate?

Poďme rozdeliť prírodnú kozmetiku do troch základných skupín:

• pure natural,
• prírodná kozmetika,
• kozmetika s obsahom prírodných látok.

PURE NATURAL: v týchto výrobkoch nájdete iba čisto prírodné zložky získané mimoriadne šetrnými spôsobmi. Suroviny sa podrobujú náročným kritériám výberu, následná distribúcia je tiež komplikovaná. Takéto výrobky majú veľmi krátku dobu spotreby. Týmto faktom zodpovedá i výsledná cena, ktorá rozhodne nie je nízka.

PRÍRODNÁ KOZMETIKA: v prírodnej kozmetike nájdete prírodné oleje a rastlinné výťažky dopĺňané o ďalšie prírodné zložky ako napr. minerálne soli, med. Látky nebiotického pôvodu sa tu vyskytujú len v zanedbateľných množstvách. Výrobky sú konzervované látkami prírodného pôvodu ako citrónová šťavy či vitamín E. Používané farbivá a parfumy sú tiež prírodného charakteru. Preto sa môže stať, že kozmetika zmení svoju farbu (napríklad soľ do kúpeľa či mydlo). Nejde pritom o nijakú chybu prípravku. Je to dôkaz, že používate prírodnú kozmetiku.

KOZMETIKA S OBSAHOM PRÍRODNÝCH LÁTOK: prírodné látky sú tu zastúpené len ako doplnok. To, čo si v tomto prípade nanášate na telo a pleť sú minerálne oleje a tuky získavané z ropy. Pokiaľ chcete zabrániť dlhodobému styku pokožky s agresívnymi látkami (napríklad vo forme ochranných pracovných krémov), je pre vás ideálna. Avšak zvážte, čo z takéhoto prípravku prenikne do vašej pokožky.

BEZ parabénov, farbív, silikónov, derivátov benzénu

Aj toto charakterizuje prírodnú kozmetiku Erbario Toscano. Čo jednotlivé zložky znamenajú a prečo sa im vyhnúť?

Čo sú to parabény?

Slovo "parabén" ste už určite počuli. Na trhu sa objavuje čoraz viac výrobkov bez parabénov. Čo teda je parabén? Parabény sú konzervačné látky používajúce sa v potravinárstve, liekoch a kozmetike. Pôsobia tak, aby výrobok nepodliehal dlhšiu dobu kazivosti - dlhšia trvanlivosť = väčšia šanca predať. Naše telo s nimi prichádza do styku každodenne. Vyskytujú sa v sprchových géloch, šampónoch, krémoch a pod. Zväčša sú synteticky vyrábané.

Prečo sú problém?

Problémom sa stávajú až od určitého prijatého množstva. Ukazuje sa, že tieto látky môžu ovplyvňovať procesy v tele súvisiace s hormonálnou aktivitou, nakoľko v tele pôsobia podobne ako hormón estrogén.

S nimi či bez nich?

Zlá správa je, že parabénom sa v bežnom živote úplne nevyhneme. Dobrá správa je, že na trhu je čoraz viac kozmetických prípravkov bez parabénov. Na konzervovanie používajú alternatívne prírodné látky.

Kde sa nachádzajú farbivá?

"Syntetické farbivá sú zložkami prípravkov bežného života, takže ich prijímame opakovane a počas dlhých rokov. Vedecká obec je v súčasnosti znepokojená zdravotnými rizikami najmä azofarbív a trifenylmetánových farbív. Diskutuje sa o ich obsahu v potravinách, ale len malá pozornosť sa venuje osudu týchto farbív, keď sú aplikované na pokožku a sliznice. Zatiaľ čo po požití sú farbivá čiastočne degradované a zneškodňované v zažívacom trakte, pri prieniku do živých štruktúr kože sa dostávajú priamo do krvného obehu, čo môže mať ešte závažnejšie dôsledky pre zdravie," povedala Jarmila Hojerová z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity pre pravda.sk

Prečo sú nebezpečné?

Umelé farbivá môžu vyvolať okrem podráždenia, alergickej reakcie aj poruchy pozornosti. Často sa dávajú do súvislosti s hyperaktivitou detí.

Zdroj:
1. Všetko, čo potrebujete vedieť o parabénoch v kozmetike. www.medaprex.sk
2. Parabény v kozmetických výrobkoch. www.uvzsr.sk
3. Farbivá v kozmetike sa môžu dostať do krvi. www.vat.pravda.sk


distributér  |  erbariotoscano.com  |  e-shop  |  ochrana osobných údajov

COPYRIGHT © 2016 GLAMOUR Slovakia, a.s.